A.T. Kearney, Human Resources Director EE

Prozraďte nám něco o sobě & proč jste přijal/a pozvání na konferenci?

Už třetí rok jsem v kontaktu s Lenkou Šťastnou, protože za naši firmu A.T. Kearney organizuji sponsorovanou účast na konferenci. Akce je mezi našimi ženami velmi populární a má skvělé reference. Pozvání stát se jedním z účastníků panelové diskuse mne potěšilo a věřím, že budu mít čím do diskuse přispět.

Moje kariérní cesta je z dnešního pohledu netypická, v A.T. Kearney budu letos již dvacátý rok. Mohou za to nejen skvělí lidé, kteří jsou mými kolegy, ale i zajímavá a pestrá práce. Prvních deset let jsem pracovala jako konzultant na projektech v telekomunikacích, energetice a financích. V roce 2008 vznikal v rámci firmy nový region Východní Evropa a já jsem dostala příležitost postavit a vést oddělení Human Resources. Otevírala jsem pobočky na Ukrajině či v Turecku, a jednání o platech jsou běžnou součástí mé práce. A vzhledem k tomu, že peníze jsou tématem letošní konference, tak se ráda podělím o své zkušenosti.

Mezi ženami je téma peněz mnohem více tabuizované. S kamarádkami se nebavíme o tom, do jakých akcií investovat či která práce nejlépe platí.  Proto vítám odvahu konference Equal Pay Day toto téma otevřít. Pochybuji, že by si některá firma v dnešní době dovolila mít oficiálně jiné platové žebříčky pro ženy a pro muže. Ženy se však stále ještě více podceňují než muži, a za stejnou práci si říkají o méně peněz. Příčinou platové nerovnosti je tedy do jisté míry i postoj nás žen. Ve chvíli, kdy se nám do cesty postaví nabídka konkurenční firmy často jen s díky odmítneme, protože jsme spokojené tam, kde jsme. Většina mužů by ve stejné situaci nabídku vzala a příští den ji doneslo svému nadřízenému. Výsledek – většina chytrých šéfů se bude snažit dobrého člověka udržet i za cenu toho, že mu navýší plat.

Co byste chtěli vzkázat účastníkům a účastnicím konference? Proč by měli přijít na konferenci?

Já se na konferenci velmi těším. Atmosféra je vždy výborná a setkává se zde spousta inspirativních žen a mužů. Navíc letošní témata jsou odvážná. Peníze jsou, ať chceme nebo nechceme, jednou z hybných sil našeho světa. A pokud chceme jako ženy být u toho, a tímto světem posouvat v duchu, který s námi souzní, tak potřebujeme umět s penězi pracovat. Umět je vydělávat a umět je použít na věci, které se nám jeví jako správné. A to může být nová firma, kterou si založila kamarádka, nebo organizace, která se stará o bezprizorní děti.

K čemu Vám peníze skutečně slouží? Jak proměníte peníze na hojnost v jiných oblastech Vašeho života? Co pro Vás znamená hojnost?

Hojnost vnímám jako materiální svobodu. Pro mne je to svoboda utrácet za cestování či přispět na věci charitativního rázu, protože chci. A dělat to bez pocitu, že ubírám prostředky svým dětem či ohrožuji zázemí rodiny.

Co byste dělali, kdybyste nemuseli řešit peníze? Kdybyste měli k dispozici neomezený zdroj peněz?

Práce, kterou dělám, mne baví. Co mi vadí je časový tlak, pocit povinnosti a některé rutinní úkony. Nemyslím, že bych dělala něco jiného, spíše jinak. Se svobodou odjet si na měsíc či dva na cesty, kdy se mi zachce, nebo si udělat výlet do přírody, když ráno svítí sluníčko.