A.T. Kearney, Human Resources Director EE

Čas

13:00 – 14:00 hodin, 15:00 – 16:00 hodin

Téma

Mějte odvahu říci si o více peněz

O čem si budeme povídat

Pracuji ve firmě, kde je samozřejmostí, že ženám a mužům na stejných pozicích a se stejnou kvalifikací patří stejná odměna. Ledaskde to však tak není. A příčinou často nejsou diskriminační předpisy, ale to, že si ženy při přijímacím pohovoru řeknou o méně peněz. Ráda se podělím o své zkušenosti, jak vyjednávat o platu – jak z pohledu zaměstnance, tak z pohledu personalistky.

Ze života, aktuálně

Dívám se po příležitostech, jak obohatit svůj život a svoji profesní kariéru. Moje dvě děti se blíží teenagerovskému věku a touží po větší samostatnosti. V kariéře jsem si vyzkoušela poradenství i manažerskou roli, a na aktuální pozici jsem spokojená. Už životem nesprintuji, jdu si příjemným svižným tempem a vzniká mi prostor se rozhlížet a tomuto světu něčím přispět.

Jaké stereotypy, rodinné předsudky, svázané s pojmem PENÍZE jste musela překonat?

 

Na to, že peníze tvoří hlavní hybnou sílu současného světa, jsou svázané se spoustou tabu. Moji rodiče by si nikdy na věc nepůjčili, nejdříve bylo třeba peníze ušetřit. Dnes se dostáváme do opačného extrému. Velmi dlouho jsem byla ovlivněná názorem, že peníze je třeba vydělávat tvrdou prací a že investice jsou jen pro nezodpovědné. Dnes už vím, že nechat peníze ležet na účtu s nulovým zhodnocením není správná volba. Mám štěstí, že žiji s mužem, který má plné pochopení pro to, že se v práci chci realizovat i já. Ale vím, že řada žen to štěstí nemá a jsou finančně závislé na svých mužích. Možné negativní důsledky takového vztahu jsou nasnadě.

Proč považujete svoji účast na akci Ženy sobě a podporu žen za důležitou?

 

Věřím, že obohatí jak ostatní účastnice i tak i mne. Je důležité, aby se ženy vzájemně podporovaly.

Jaká životní ztráta se nakonec ukázala jako zisk?

 

Burn out. V dubnu 2011 jsem asi měsíc přecházela nachlazení a byla naštvaná na doktora, že mi není schopen předepsat ty správné léky. Pak mne z práce odvezli sanitkou a já jsem najednou měla čas přemýšlet o tom, co v životě dělám a jak to dělám. A tato zkušenost mi rozšířila obzory, pochopila jsem, že práce není vším a bohatší život vedle práce mne naopak udělá zpětně kreativnější i v kariéře. Všímám si, že současná generace toto ví už od začátku a fandím jim.

Co vás dělá v práci šťastnou?

 

Lidé kolem mne. To je to, co mne v A.T. Kearney drží už skoro dvě desítky let. A můj tým – skupina šikovných žen v pěti různých zemích, které dávají do práce své nadšení a vzájemně se podporují. A vědomí, že za svoji práci dostávám férovou odměnu.

Kdy a při čem nejlépe načerpáte novou sílu jít dál, nevzdat se, rozvíjet své nápady a realizovat je?

 

Hlavními zdroji energie pro mne jsou rodina, sport, příroda a cestování. Ale toto nestačí. Člověk by měl dělat takovou práci a dělat ji tak, že i z ní čerpá energii – pracovat s prima lidmi či na projektech, kterým věří.

Co byste během dne nejraději dělala, kdyby peníze nehrály žádnou roli?

 

Práce, kterou dělám, mne baví. Co mi vadí je časový tlak, pocit povinnosti a některé rutinní úkony. Nemyslím, že bych dělala něco jiného, spíše jinak. Se svobodou odjet si na měsíc či dva na cesty, kdy se mi zachce, nebo si udělat výlet do přírody, když ráno svítí sluníčko.