advokátka, Lawyers.cz

Čas

11:00 -12:00 hodin, 17:00 – 18:00 hodin

Téma

Už nebuďte tak hodná!!!

O čem si budeme povídat

Mám plnou kancelář klientek, které byly celý život… hodné. To, co jim zbývá, když udeří čtyřicítka či padesátka, bývá tristní. Jsem přesvědčena, že je možno být „hodná“ a přitom se nenechat okrádat, využívat, zneužívat či jinak devastovat – a také to nedělat jiným. Sebeúcta s tím má víc společného, než si myslíte…

Ze života, aktuálně

Je mi 55 let. Dítě vylétlo z hnízda, jsem rozvedená a dochovávám své stařičké rodiče. Jelikož jedna moje babička zemřela ve 102 letech, druhá v 90, je na místě se ptát, co budu dělat dalších 40 let???

Proč považujete svoji účast na akci Ženy sobě a podporu žen za důležitou?

Říká se, že žena je v rodině krkem, který hýbá hlavou – mužem. Kolem toho krku se ale čím dál častěji stahuje škrtící smyčka: ekonomická, smyčka povinností, odpovědnosti a v dlouhodobém výhledu smyčka islámu. A přitom stačí někdy tak málo: o věcech si promluvit, skutečně je zreflektovat a racionálně přijmout racionální opatření. Kdyby mi v mých pětadvaceti někdo byl řekl tak 10 % toho, co vím dnes, je ze mě dnes „ředitelka zeměkoule“. Ale musí chyby, které jsem v životě udělala já, opakovat i jiné ženy? Nenechat si dát poradit už dávno není „in“. Poslouchat není nutné – naslouchat je velmi záhodno.

Jaké stereotypy, rodinné předsudky, svázané s pojmem PENÍZE jste musela překonat?

Když jsem si otevřela advokátní kancelář, moje maminka, středoškolská profesorka, která v životě nepoznala rozdíl mezi příjmovým a výdajovým dokladem, mi sdělila: „Doufám, Klárko, že to nebudeš dělat pro peníze…“ I zeptala jsem se jí, jaká tedy bude moje měsíční renta, když nebudu svou práci dělat pro peníze. Tím náš rozhovor na toto téma skončil. Nicméně ta pachuť, že práce se nemá dělat pro peníze, ale jen tak, ta jakási dekadentní pachuť toho, že intelektuál se přece o peníze nezajímá, ta zůstala léta a léta jsem ji velmi obtížně překonávala. Dnes jsou pro mne peníze vlastně jen jedinou věcí: svobodou. Je blbý, že se svoboda transformuje do nich (s takovou špatnou pověstí), ale je to tak: svoboda se vyjadřuje penězi. Pojďme to už jednou říci nahlas!

Jakou radu byste udělila ženám pro rozvoj jejich kariéry?

Musíte, prostě MUSÍTE být finančně nezávislé. Vždy, všude, i s dítětem na každém prsu…

Co pro Vás znamená „hojnost" a jak si ji udržujete?

Hojnost znamená nejen hojnost peněz, ale především hojnost vztahů a hlavně hojnost naplněného života. Je to něco, za čím se musíte pídit, co musíte pěstovat a čeho si musíte být uvědoměle vědoma. Protože jinak se potácíte v mlze a nekráčíte v hojnosti…

Chcete žít tak, jak žijete?

Chcete žít tak, jak žijete? Tuto otázku si musíte klást každý den. Každý den ji musíte odpovědět kladně. Když ji odpovíte záporně, musíte s tím něco udělat. H N E D.

Co byste během dne nejraději dělala, kdyby peníze nehrály žádnou roli?

Psala, četla… a obávám se, že bych dělala to, co nyní – advokacii. Protože, jak říkal Freud, člověk potřebuje ke svému životu jen dvě věci: (smysluplnou) práci a lásku.