PETRA SVOBODA

Moderátorka zpravodajství TV Nova

Čas

09:00 – 10:00 hodin, 13:00 – 14:00 hodin

Téma

Můj vztah k penězům a proč je někdy třeba umět se rozhodovat racionálně

 

O čem si budeme povídat

Ženy jsou velmi intuitivní a často se rozhodují srdcem. V mládi jim mnohdy chybí zkušenosti nebo někdo, kdo by jim dokázal racionálně vysvětlit, jaké následky může mít nerozvážné rozhodnutí založené na momentálních emocích. Mnohé ženy takto chybují opakovaně celý život. Myslím, že je velmi důležité, aby se ženy uměly rozhodovat i racionálně a domyslet jaké i celoživotní následky nejen pro ně samotné, ale třeba i pro jejich potomky, může mít jedno špatné rozhodnutí. Je to samozřejmě otázka adekvátního vzdělávání, ale důležité je také předávání zkušeností jiných žen. Těch, které se nestydí, že udělaly chyby, protože v různých etapách života “ztratily hlavu”… A těch, které se dokázaly poučit a začaly občas myslet dopředu a racionálně, aniž by se kvůli tomu cítily provinile.

V jaké životní fázi se právě teď nacházíte?

Nacházím se v zajímavé a lehce dynamické fázi. Člověk se učí celý život a je třeba stále překonávat nové výzvy, hledat ta nejlepší řešení pro nečekané situace, které život přináší a poznávat své dosud nepoznané stránky. A v tom vlastně smysl života je ;-)

Co pro Vás znamená „hojnost" a jak si ji udržujete?

Pro mě znamená dostatek pozitivní energie, lásky a nových podnětů.

Kdy a při čem nejlépe načerpáte novou sílu jít dál, nevzdat se, rozvíjet své nápady a realizovat je?

Když jsem s dcerou, pak při cestování nebo třeba na józe.

Co vás dělá v práci šťastnou?

To, že na ni mohu být pyšná, stále mě naplňuje a mohu ji dělat právě já :-).

Co byste během dne nejraději dělala, kdyby peníze nehrály žádnou roli?

Asi bych s rodinou cestovala pár let po světě. A také bych zase pomáhala opuštěnym dětem, nejspíš ve formě dobrovolnictví, protože na to mi bohužel teď čas nezbývá.

Jaké stereotypy, rodinné předsudky, svázané s pojmem PENÍZE jste musela překonat?

Moji rodiče se rozvedli, když mi bylo 13 let. Velmi brzy jsem se musela začít starat sama o sebe. Byli jsme tři sourozenci, takže téma peněz řeším od dětství. A dobře vím, jaký zásadní vliv má na člověka prostředí, ze kterého pochází a základ (i ekonomický), který v rodine (ne)získá.

Proč považujete svoji účast na akci Ženy sobě a podporu žen za důležitou?

Ženy mám ráda a dělá mi radost, že se můžeme navzájem podporovat. Ženská síla je přeci právě v tom, že pro sebe máme vzájemnou empatii a pochopení, protože v životě prochazíme v různých etapách mnohými stejnými situacemi.